• Narodowe Czytanie w naszej szkole

• 24.09.2022 20:00
      • 21 września nauczyciele naszej szkoły dołączyli się do akcji Narodowego Czytania. Organizatorkami były nasze koleżanki Renata Płotczyk, Barbara Popławska oraz Justyna Głuchowska. Nauczyciele losowali tytuły utworów Adama Mickiewicza ze zbioru Ballady i romanse, a następnie czytali je na głos. Oczywiście, każdy starał się czytać jak najpiękniej, co dało wiele radości pozostałym słuchającym.

Trochę więcej o idei czytania polskiej literatury:

(na podstawie informacji z prezentacji przygotowanej przez p. Renatę Płotczyk)

Polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Akcję zapoczątkowano w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował prezydent Polski Bronisław Komorowski. Pomysłodawcy pragnęli tego, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale by stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym.

Publiczne czytanie Pana Tadeusza odbyło się 8 września 2012 w dziesiątkach miejscowości z udziałem rzesz słuchaczy. Warszawskie oficjalne czytanie epopei narodowej miało miejsce w Ogrodzie Saskim.

W linku można obejrzeć fragmenty z  narodowego czytania oraz wcześniej film prezentujący eksponaty w Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie.

o Adamie Mickiewiczu i Narodowe Czytanie

Czytaliśmy:

8 września 2012 Pan Tadeusz Adama Mickiewicza

7 września 2013 dzieła Aleksandra Fredry

6 września 2014 Trylogia Henryka Sienkiewicza

5 września 2015 Lalka Bolesława Prusa

3 września 2016 Quo vadis Henryka Sienkiewicza

2 września 2017 Wesele Stanisława Wyspiańskiego

8 września 2018 Przedwiośnie Stefan Żeromskiego

7 września 2019 – nowele polskie:

Dobra pani Eliza Orzeszkowa

Dym Maria Konopnicka