• Historia Biblioteki Szkolnej

• 18.05.2020 12:24
      • Niedługo po powstaniu szpitala CZD zaczęła funkcjonować Biblioteka Dziecięca.
      • Założycielką była pani Ewa Skalecka, która w latach 1978-79 gromadziła księgozbiór dla dzieci. Z Biblioteki korzystali także pracownicy szpitala. Była ona usytuowana w bydynku głównym szpitala, obok Sali Widowiskowej.

Równolegle do Biblioteki Dziecięcej działala Biblioteka Naukowa w budynku Rehabilitacji.

Biblioteka Dziecięca działała do roku 2009. Wtedy to, w wyniku ustaleń między Dyrektorem Szpitala i Dyrektorem Szkoły, nastąpiło przekazanie zasobów Biblioteki Dziecięcej pod zarządzanie szkoły. Wtedy też Biblioteka zmieniła swoje położenie - została przeniesiona do budynku Rehabilitacji.

Warunki w Bibliotece były dość trudne, bo regały z książkami wypełniały większość powierzchni i trudno było się między nimi przemieszczać. Wiele starych książek zalegało w kartonach, bo nie miesciły się w nowym miejscu. Część zniszczonych książek i "omijanych" przez czytelników, opusciło naszą Bibliotekę w różnej formie. Niektóre książki zyskały "drugie życie", bo wystawione na parapetach przy poradniach zostały zaadoptowane przez nowych właścicieli.

Tak było do roku 2012, kiedy to dzięki staraniom Zarządu Stowarzyszenia „CENTRUŚ” oraz pozyskanym sponsorom i Dyrekcji Zespółu Szkół Specjalnych Nr 78 w IPCZD, udało się przeprowadzić remont Biblioteki. Otwarcie nowej Biblioteki Szkolnej z nowoczesną salą multimedialną nastąpiło wiosną 2013 roku.