• KONCEPCJA PRACY SZKOŁY

Zespół Szkół Specjalnych Nr 78 im. E. Szelburg-Zarembiny w IPCZD istnieje od 1980 roku.

W skład zespołu wchodzą następujące jednostki organizacyjne:

·       Wczesne Wspomaganie Rozwoju

·       Przedszkole Specjalne Nr 104

·       Szkoła Podstawowa Specjalne Nr 106

·       CXXIII Liceum Ogólnokształcące Specjalne

W ramach działalności przedszkola, szkoły podstawowej i liceum prowadzone są zajęcia dydaktyczne w oddziałach przedszkolnych/szkolnych oraz zajęcia pozalekcyjne w grupach wychowawczych.

Głównym celem Zespołu Szkół jest stworzenie uczniom - pacjentom optymalnych warunków do wszechstronnego, harmonijnego rozwoju intelektualnego, emocjonalnego, społecznego w zgodzie z ich potrzebami, indywidualnymi możliwościami psychofizycznymi i poziomem wydolności wysiłkowej.

Głównym zadaniem Zespołu Szkół jest przygotowanie ucznia - pacjenta do powrotu do aktywnego udziału w życiu społecznym. Zadania realizowane są zgodnie z założeniami szkolnych programów dydaktycznych, wychowawczych i profilaktycznych.

Funkcjonowanie i działalność Zespołu Szkół opiera się na założeniach pedagogiki specjalnej, ze szczególnym uwzględnieniem pedagogiki terapeutycznej (leczniczej), dlatego podmiotem oddziaływań pedagogicznych jest dziecko przewlekle chore przebywające w szpitalu.

Nasza szkoła:

Prowadzi działania wspierające proces leczenia i kształtuje postawę świadomego stosunku ucznia do własnego zdrowia.

Tworzy środowisko terapeutyczne umożliwiające uczniom - pacjentom wykształcenie silnej motywacji do walki z chorobą.

Respektuje prawa dzieci wynikające z aktów prawnych zawartych m.in. w Europejskiej Karcie Praw Dziecka w Szpitalu, Konwencji o Prawach Dziecka.

Zapewnia realizację obowiązku szkolnego na wszystkich poziomach edukacyjnych.

Umożliwia kontynuację nauki podczas pobytu w szpitalu i w razie potrzeby kontaktuje się ze szkołą macierzystą ucznia - pacjenta.

Zapewnia opiekę wychowawczą na zajęciach pozalekcyjnych.

Wspiera rodziców dzieci przebywających w szpitalu.

Inicjuje i wdraża działania prozdrowotne i profilaktyczne.

Podkreśla znaczenie indywidualnego kontaktu w pracy pedagogicznej z dzieckiem chorym.

Dostosowuje działania pedagogiczne do indywidualnych potrzeb dzieci, ich rozwoju psychofizycznego oraz poziomu wydolności wysiłkowej wynikającej ze stanu zdrowia.

Sprawuje opiekę nad uczniem - pacjentem zapewniając bezpieczeństwo w trakcie zajęć pozalekcyjnych oraz lekcji.

Zapewnia poczucie bezpieczeństwa i pomaga redukować stres wynikający z choroby i pobytu w szpitalu, rozłąki z domem i najbliższymi.

Uwzględnia zalecenia lekarzy i specjalistów dotyczące pracy pedagogicznej z dzieckiem chorym.

Umożliwia wyrównywanie szans edukacyjnych dzieciom hospitalizowanym.

Motywuje do nauki oraz aktywnego udziału w zajęciach pozalekcyjnych.

Wzmacnia potencjał osobowy dzieci chorych.

Kształtuje wrażliwość społeczną, eliminuje zachowania agresywne.

Integruje środowisko dzieci chorych ze zdrowymi.

Kształtuje postawy patriotyczne i obywatelskie.

Zapewnia organizację czasu wolnego pomiędzy badaniami i zabiegami leczniczymi.

Organizuje zajęcia pozalekcyjne w świetlicach oraz salach szpitalnych przy łóżku chorego dziecka. W ramach zajęć wykorzystywane są m.in. elementy arteterapii, biblioterapii, muzykoterapii, socjoterapii. Dzieci korzystają z komputerów, gier planszowych, układanek edukacyjnych itp.

Organizuje warsztaty (tematyczne, np. plastyczne, historyczne, etnograficzne), lekcje muzealne, wycieczki, wyjazdy do teatrów i filharmonii, występy zespołów artystycznych, pikniki naukowe, spotkania z ciekawymi ludźmi i zaprzyjaźnionymi szkołami.

Umożliwia korzystanie z księgozbioru mieszczącego się w bibliotece szkolnej oraz biblioteczkach świetlicowych.

Współpracuje z organizacjami działającymi na rzecz dzieci (m.in. Stowarzyszenie Centruś).