• "Gramy zmysłami" - Sensoryczne kodowanie

     • Marcowym tematem projektu "Gramy zmysłami" było sensoryczne kodowanie. 

      Robot edukacyjny Super DOC poruszał się po planszy, zaprogramowany przez dzieci. Uczniowie ćwiczyli umiejętność kodowania, koordynację wzrokowo-ruchową oraz dzięki rozpylonemu zapachowi lasu i towarzyszącej muzyce - zmysł węchu i słuchu. 

      Zajęcia przeprowadziły: Ewa Wysocka, Justyna Gruczek i Sylwia Leszczyk.

     • "Gramy zmysłami" - Masa slime

     • 13 lutego 2023 w świetlicy Kliniki Urologii i Kliniki Neurochirurgii odbyły się zajęcia w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy Zmysłami – II Edycja”.

      Dzieci w trakcie zajęć wykonały własnoręcznie masę slime. To potocznie zwana „glutkiem” masa plastyczna, którą można ugniatać, ściskać oraz tworzyć z niej różne ciekawe kształty. Do przygotowanego przezroczystego płynnego kleju, dzieci dodawały wybrany przez siebie barwnik, brokat, a nawet zapach, jednocześnie cały czas mieszając swoją miksturę. Wykonany slime dzieci zabrały ze sobą w pojemniczku, aby kontynuować kreatywną zabawę.

      Celem zajęć było nie tylko dostarczenie dobrej zabawy, ale również wyciszenie, pobudzenie wyobraźni oraz usprawnianie pracy rąk.

     • "Podróże małe i duże" - Zamki

     • W naszym kraju - w Polsce przez wiele setek lat wybudowano wiele wspaniałych zamków i pałaców. Wyruszyliśmy w niesamowitą podróż ich szlakiem!

      Kolejnym niezwykłym zadaniem w ramach projektu "Podróże małe i duże" było bliższe zapoznanie się z niezwykłymi zamkami i pałacami, rozsianymi po całym kraju. We współpracy z panią Renatą Płotczyk - naszą panią biblotekarką, w styczniu 2023 roku uczniowie wzięli udział w lekcji otwartej, podczas której wirtualnie mogli zwiedzić Zamek Królewski w Warszawie. Ponadto dzieci dowiedziały się więcej o innych niezwykłych siedzibach królów i możnowładców - o ich budowie, znaczeniu oraz położeniu na mapie Polski. Uzyskaną wiedzę dzieci przelały na papier w postaci niezwykłych plakatów, na których przedstawiły bliżej wybrany zamek bądź pałac. Gotowe prace można podziwiać na szkolnym korytarzu.

       

     • "Gramy zmysłami" - Wzrok

     • W dniach 10-17 stycznia 2023 w świetlicy Kliniki Urologii i Neurochirurgii odbyły się zajęcia w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Gramy Zmysłami". Tematem przewodnim miesiąca styczeń był zmysł wzroku, dlatego zorganizowano teatrzyk cieni oraz eksperymenty.

      Nauczycielki zaprezentowały jedną bajkę, a następnie pokazały dzieciom na czym polega teatrzyk cieni. Wraz z nimi przedstawiły inne bajki: "Podwodny świat", "Niesamowite maszyny", "Zaczarowane królestwo". Atmosfera podczas trwania teatrzyków była magiczna. Dzieci po raz pierwszy oglądały cienie, uczyły się je tworztć i nimi bawić. W ramach realizowanego projektu uczniowie brali czynny udział w wykonywaniu i obserwacji eksperymentów z użyciem wody, barwników, naczyń szklanych i kolorowych słomek. Te doświadczenia cały dzieciom okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki. Celem zajęć było wyostrzenie zmysłu wzroku i rozbudzenie wyobraźni.

     • Orszak Bożonarodzeniowy

     • 20 grudnia w naszej szkolnej społeczności odbył się Orszak Bożonarodzeniowy. 

      Grupa kolędników wraz ze Świętą Rodziną wędrowała po szpitalnych świetlicach z kolędą na ustach, z opłatkiem i życzeniami zdrowia, radości    i nadziei na lepszą przyszłość. Dzieci przygotowały piękne dary dla Dzieciątka Jezus, które złożono w żłóbku w kaplicy szpitalnej. Spotkania wprowadziły nastrój świąteczny, dały dużo wzruszeń, radości, uśmiechu na twarzach dzieci i rodziców. 

     • Konkurs: "Wyczaruj długopisem 3D ozdobę choinkową"

     • W grudniu 2022 roku uczniowie klas 1-3 SP oraz "zerówki" wzięli udział w konkursie "Wyczaruj długopisem 3D ozdobę choinkową". Kreatywność i staranność wykonania przepięknych ozdób choinkowych przerosła wszelkie oczekiwania jury, które miało nie lada problem z wyborem najpiękniejszych prac - wszystkie były równie piękne i oryginalne. Po wielu burzliwych naradach, jury w składzie: pani Ewa Wysocka, pani Katarzyna Przygoda, pani Agnieszka Kaczor i pani Sylwia Leszczyk ustanowiły werdykt. Oto wyniki konkursu: 

      KLASY 1

      I miejsce ex aequo: Hania K. (7 p.), Ania Z. (TRN)

      II miejsce ex aequo: Apolonia R. (P3). Franek O. (7 p.)

      III miejsce ex aequo: Adam T.  (6 p.), Natalia K. (10 p.)

      Wyróżnienia: Błażej J. (4 p.), Filip M. (3 p.), Gabrysia Ch. (10 p.), 

      KLASY 2

      I miejsce: Julia T. (5 p.)

      II miejsce: Janek P. (5 p.)

      III miejsce: Aleks W. (3 p.)

      Wyróżnienie: Ania K. (3 p.)

      KLASY 3

      I miejsce: Dorota P. (P1)

      II miejsce: Gabriel Z. (5 p.)

      III miejsce Mateusz R. (REH)

      Wyróżnienie: Michał P. (6 p.), Janinka P. (3 p.)

      Dodatkowe wyróżnienia - zerówka: Mikołaj W. (5 p.), Wiktoria O. (5 p.), Zosia W. (5 p.)

      Serdecznie gratulujemy!

     • "Podróże małe i duże" - stroje ludowe

     • Na terenie naszego kraju znajduje się wiele regionów etnograficznych i folklorostycznych, w których po dziś dzień kultywowane są dawne zwyczaje i obrzędy.

      W ramach naszych "małych i dużych podróży po Polsce" poznawaliśmy kulturę kaszubską, krakowską, łowicką i podhalańską oraz przyglądaliśmy się charakterystycznemu dla każdego regionu strojowi, zarówno damskiemu jak i męskiemu. Najpierw nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach otwartych zorganizowanych przez Muzeum Etnograficzne w Warszawie, gdzie pani edukatorka przybliżyła uczniom najważniejsze informacje dotyczące omawianych regionów. Następnie uczniowie zaprojektowali kukły, przedstawiające charakterystyczne dla każdego regionu stroje ludowe. Lalki wyszły jak żywe, a nasi pacjenci żywo zainteresowali się  kulturami zwyczajów innych grup etnograficznych i zgłębiali wiedzę w tym zakresie.

     • Dzień Życzliwości

     • "Miej życzliwość w swej naturze, bo życzliwi żyją dłużej!" 

      Takie właśnie hasło przyświecało tegorocznym obchodom Dnia Życzliwości w naszej szkole. Wszyscy dobrze wiemy, jak ważne jest bycie miłym, dobrym, pomocnym, uczynnym i koleżeńskim wobec drugiego człowieka - warto o tym mówić i pamiętać każdego dnia!

      Dnia 23 listopada 2022 roku uczniowie wszystkich klinik wzięli udział w zdalnie prowadzonych zajęciach otwartych dotyczących Dnia Życzliwości. Tym razem postanowiliśmy skoncentrować się na naszej postawie wobec osób dotkniętych niepełnosprawnościami. W trakcie lekcji uczniowie poznali cztery rodzaje niepełnosprawności - wzrokową, słuchową, ruchową i intelektualną, obejrzeli filmy w których przedstawiono przykłady udzielenia wsparcia osoby z niepełnosprawnością oraz żywo dyskutowali o własnych doświadczeniach związanych z kontaktem z takimi osobami. Na samym końcu nasi mali pacjenci starali się wybrać spośród dwóch przedstawionych na ekranie ilustracji wybrać tę, na której przedstawiono prawidłowe zachowanie. 

      Zajęcia te uświadomiły wszystkim, iż mimo ograniczeń, dotykających osoby z niepełnosprawnościami, zasługują one na nasz pełen szacunek, uśmiech i życzliwość, które z pewnością odwzajemnią. Nie zapominajmy o czterech magicznych kluczykach, jakimi są słowa: "proszę", "przepraszam", "dziękuję" oraz o uśmiechu, które otworzą klucz do każdego serca!

      Zajęcia zostały przeprowadzone przez panie: Annę Matejczuk - Magdziarz i Katarzynę Przygodę.

      Źródło zdjęcia: https://speciallygifted.org/parent-tips/how-to-interact-with-children-who-have-disabilities/

     • Projekt edukacyjny "Podróże małe i duże"

     • Kolejnym niezwykłym projektem, w którym bierze udział zespół edukacji wczesoszkolnej naszej placówki są "Podróże małe i duże", którego koordynatorem jest Izabela Maciejewska.


      Głównym założeniem projektu jest kształtowanie szacunku do naszego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej oraz bliższe poznanie jego historii, tradycji, architektury, przyrody, zarówno dalekich zakątków Polski, jak i najbliższej okolicy. Pierwszym przystankiem naszej podróży było nasze piękne miasto - Warszawa, obfitujące w niezwykłe budowle, zabytki, architekturę. Naszym zadaniem było przedstawienie wszystkich tych wspaniałych budowli w formie makiety. 

      Uczniowie pod kierunkiem pań nauczycielek przygotowali po jednym charakterstycznym warszawskim budynku. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, spod dziecięcych rąk, z użyciem materiałów recyklingowych wyrosły: Zamek Królewski, Pałac w Wilanowie, Pałac Kultury i Nauki, Centrum Nauki Kopernik, Pałac Łazienki, Most Świętokrzyski, Stadion Narodowy oraz nasze Centrum Zdrowia Dziecka. Wszystkie budowle były naprawdę okazałe i imponujące! Mamy nadzieję, że dzięki nim zachęcimy Was do odwiedzenia naszej wspaniałej stolicy!

     • Ślubowanie pierwszoklasistów

     • 19 października 2022 roku - ten dzień zdecydowanie należał do naszych pierwszoklasistów! Cała społeczność naszej szkoły: rodzice, personel medyczny, nauczyciele oraz starsi koledzy łączyli się w radości z najmłodszymi uczniami oraz życzyli wiele sukcesów w zdobywaniu wiedzy!

      Ślubowanie na ucznia klasy pierwszej poprzedziło uroczyste otwarcie świeżo wyremonotowanej sali lekcyjnej udostępnionej Klinice Rehabilitacji. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonały dyrektor Kliniki Rehabilitacji dr Maria Grochowska oraz dyrektor ZSS 78 w IP-CZD pani Grażyna Lidia Michalczuk. Następna część uroczystości należała do Franka - pierwszoklasisty z Oddziału Rehabilitacji, który ze wszystkich sił starał się udowodnić wszystkim zgromadzonym, że zasługuje na miano prawdziwego ucznia. Chłopiec wiedział jaki powinien być prawdziwy uczeń i co powinien zabrać ze sobą do szkoły, wyjaśnił jak bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni oraz opisał polskie symbole narodowe. Nie było żadnych wątpliwości, że Franek zdał egzamin na szóstkę i uroczyście przysięgał być dobrym kolegą oraz pilnie zdobywać wiedzę. Uroczystość uświetniły wiersze recytowane przez starsze koleżanki: Marysię oraz wróżkę Karolinę oraz piosenki o szkole. 

      Po zajęciach w Klinice Rehabilitacji odbyło się spotkanie zdalne dla pacjentów wszystkich pozostałych oddziałów. Pierwszklasiści śpiewająco odpowiadali na wszystkie pytania oraz wyjaśniali wszystkie wątpliwości. Następnie organizatorki uroczystości: panie Agata Kozmana, Anna Matejczuk-Magdziarz i Katarzyna Przygoda kolejno odwiedzały wszystkich uczniów na oddziałach. Tam, w obecności rodziców, nauczycieli oraz starszych kolegów dzieci złożyły rotę ślubowania a następnie zostały pasowane na uczniów specjalnym ołówkiem. Wszyscy zostali obdarowani upominkami, które z pewnością umilą im zdobywanie wiedzy. 

     • "Gramy zmysłami" - Poznajemy rośliny

     • W dniu 16 października 2022r. przeprowadzone zostałe kolejne zajęcia w ramach projektu "Gramy zmysłami" z modułu "Ścieżka sensoryczna". Tym razem uczniowie edukacji wczesnoszkolnej Kliniki Neurochirurgii i Urologii realizowali ścieżkę sensoryczną za pomocą roślin i innych okazów przyrodniczych.

      Chłopcy mogli doświadczyć doznań związanych z dotykamniem i wąchaniem roślin. Były to: pelargonia, aloes, kocanka, pachnące cytrynką geranium, drzewko szczęścia i trzykrotka. 

      Uczniowie z zachwytem wąchali i dotykali tych roślin. Pelargonia kojarzyła im się z niezbyt ciekawym zapachem, ale z mięsistymi liśćmi. Aloes dziwił kolcami, które nie kłuły. Dzieci z zaciekawieniem słuchały o leczniczych właściwościach tych roślin. Pachnące vytrynką geranium kojarzyły się z cytrynką oczywiście, ale także z perfumami czy olejkami eterycznymi. Drzewko szczęscia przywodziło na myśl też czterolistną koniczynkę i chęć ludzi do poszukiwania szczęscia. Trzykrotka natomiast kojarzyła się dzieciom z sierścią zwierzątek. Kocanka na swoich liściach miała intrygujący odcień, kojarzący się dzieciom ze szronem albo grzybem. Kwiaty te mogliśmy podziwiać dzięki paniom ogrodniczkom pracującym w CZD, z którymi współpracujemy od dawna. 

      Oprócz roślin, uczniowie mogli podziwiać, dotykać i mówić o swoich odczuciach poznając inne okazy przyrodnicze: szyszki świerku, sosny żółtej, sosny zwyczajnej, modrzewia i buczyny oraz łupiny kasztana jadalnego. 

     • Projekt "Gramy zmysłami"

     • W dniu 13 października rozpoczęliśmy działania związane z realizacją zadań zaplanowanych w II edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Gramy zmysłami", którego koordynatorką w naszej szkole jest pani Ewa Wysocka.

      W październiku tematem przewodnim jest "Ścieżka sensoryczna". Do realizacji tego tematu zmotywowała wystawa plastyczna nauczycieli zajęć pozalekcyjnych pt. "Co kryje noc?" Wybrałam kilka prac z tej wystawy, na których widoczny był świat przedstawiony nocą i poprosiłam, żeby na podstawie jednej z "nocnych" prac uczniowie narysowali analogiczną pracę przedstawioną za dnia. To próba takiej metaforycznej ścieżki z wyobraźni. Maja, uczennica klasy 2 wybrała motyle nocne - ćmy i narysowała kwietną łąkę z motylami za dnia.

     • Wydarzenia w roku szkolnym 2022/2023

     • Dzień dobry szkoło!

      Uczniowie wrócili już z wakacyjnych wojaży, wybrzmiał pierwszy dzwonek... A to oznacza, że czas wrócić do szkoły!

      Kochani uczniowie!

      Mamy wielką nadzieję, że dwa miesiące wakacji były dla Was pasmem niezapomnianych przygód, czasem wspaniałych zabaw i beztroskich chwil. Wierzymy, że wracacie do szkolnych klas wypoczęci, pełni energii i gotowi na podejmowanie nowych działań i wyzwań!

      Życzymy Wam wszystkim dziecięcej radości i ciekawości ze zdobywania wiedzy oraz pasma sukcesów w nauce i samych radosnych i słonecznych dni!

      Do zobaczenia na lekcjach! 

      Wasze Panie nauczycielki z ZSS nr 78 w IP-CZD w Warszawie.