• KSIĄŻKA MIESIĄCA - WRZESIEŃ

• 25.09.2024 15:49
      • Nasz biblioteczny cykl proponuje jedną książkę na wybrany miesiąc.
        Wrzesień jest miesiącem, w którym pamiętamy o wojnie - 1 września rocznica wybuchu II wojny światowej; 10 września Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny; 21 września Międzynarodowy Dzień Pokoju... Dlatego wyborem września jest książka Pawła Beręsewicza "Czy wojna jest dziewczyną?"
      • Hostoria Eli, którą pewnego dnia zaskoczyła II wojna światowa i bardzo popsuła jej dzieciństwo.  Piaskowe kulki zamieniły się w groźne bomby, tatę wezwały ważne sprawy i w ogóle nie chciały wypuścić, a mama-lekarka to już naprawdę prawie nie mogła wyjść z pracy. Ela uczy się uważać na słowa. Radzić sobie, nie beczeć. I dochować najprzeogromniejszych tajemnic! A przecież jest tylko małą dziewczynką i nie powinna dźwigać tak wielkich ciężarów.

Książka została zainspirowana wspomnieniami Eli Łaniewskiej pseudonim "Czarna Elka", która pytała swojego tatę "Czy wojna jest dla dziewczyn". Ela przyszła na świat na warszawskim Żoliborzu 13 kwietnia 1930 roku. Małą Ela uwielbiała bawić się z tatą, bardzo kochała konie, lubiła czekoladę i strasznie bała się wojny...

Na zachętę do sięgnięcia po książkę jeszcze kilka pierwszych stron do przeczytania.