• CZY JESTEŚ GOTOWY .... NA COŚ NOWEGO?
         
        Na naszych oczach rodzi się nowa konkurencja dla ludzkiego mózgu. Czy Sztuczna Inteligencja będzie kolejnym stadium ewolucji człowieka? Czy nasz umysł pozostanie najpotężniejszą siłą jaką zna natura?
      • Temat: Maszyny, roboty, sztuczna inteligencja
        • Temat: Maszyny, roboty, sztuczna inteligencja

        • 15.04.2020 09:50
        • Cele:

          • Poszerzenie wiedzy na temat maszyn i robotów;
          • Rozwijanie zainteresowań technicznych;
          • Rozumienie zalet ale i zagrożeń wynikających z rozwoju technologii;
          • Bezpieczne korzystanie z urządzeń;
        • Metody:  wykład, dyskusja, oglądanie filmów z youtube,

          Wprowadzenie:

          Temat ten jest bardzo obszerny i nie da się go wyczerpująco przedstawić na jednych zajęciach, bo w dzisiejszym świecie maszyny i roboty to już codzienność. Są wszędzie wokół nas. Zastanowimy się nad definicjami maszyn, robotów i sztucznej inteligencji oraz nad różnicami między nimi.

          Zadanie 1. Zastanówmy się, jakie maszyny spotykamy w naszym życiu:

          W domu: ……….. do szycia, do pisania, odkurzacz,

          W otoczeniu: ………. myjąca ulice, zgniatająca np. puszki, wydająca napoje,

          W pracy: …….  dźwig, podnośnik, wyrzynarka, wypalarka, itp.

          Jak działa maszyna? –  ……….. potrzebuje zasilania (silnik, prąd, bateria) i obsługi człowieka.

          Definicja maszyny: urządzenie techniczne złożone z połączonych ze sobą różnych części (części maszyn), służące do przetwarzania energii lub wykonywania kosztem pobranej energii określonej pracy; (Internet)

          Tak więc, maszyny powstawały do wykonywania raczej ściśle określonej pracy - jednego jej rodzaju, aby ułatwić życie człowiekowi, aby szybciej wykonać jakąś pracę. W historii najpierw ktoś wynalazł prosta maszynę, a potem ten sam wynalazca lub inny  ją udoskonalał, albo powstawały kolejne wersje maszyny. Np. maszyna do szycia, do pisania. (zdjęcia z Internetu-Wikipedia).

          https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/71/Skrivekugle.jpg/220px-Skrivekugle.jpg1865   https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/54/Underwood_typewriter_Poland_before_1939.jpg/220px-Underwood_typewriter_Poland_before_1939.jpg 1939 https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/54/Maszyna_do_pisania_Lubawa.jpg/220px-Maszyna_do_pisania_Lubawa.jpg 1980

          Zadanie 2. Czym jest robot? Jakie znamy roboty? Czym robot się różni od maszyny? Definicja.

          Przykłady robotów: ….. sprzątający, przenoszący coś np. ładunek wybuchowy w wojsku, chirurgiczny,

          Definicja robota: cybernetyczna (sterowana) maszyna lokomocyjno-manipulacyjna przeznaczona do wspomagania lub realizacji czynności energetyczno-ruchowych, sensualnych i intelektualnych człowieka.

          Robot wykonuje taką pracę, jaką człowiek mu zaprogramuje. Robot musi mieć programator – czyli najprostszy komputer, który nim steruje i który można zaprogramować.

          Przykłady z naszego otoczenia: nowoczesna pralka automatyczna, zmywarka, dron, samolot, nowoczesny samochód z różnymi rejestratorami, ale też różnego rodzaju roboty – zabawki, itp…

          Przykłady filmów  z robotami z Internecie:

               7 ciekawych robotów  

                roboty  LEGO – transformersy

             trochę historii, 5 robotów w przemyśle

               robot Charlie grający w szachy

              roboty z Gdańska

          Robot jest uniwersalny - może odbierać produkty, może podawać towar na paletę, itp. Ma zastąpić człowieka w niebezpiecznych pracach (wojsko, kopalnia) bądź też wymagających ogromnej precyzji, gdzie ręka ludzka mogłaby zadrżeć  lub w nudnych, powtarzających się czynnościach – robot się nigdy nie nudzi.

          Zadanie 3. Czym jest sztuczna inteligencja? Czy robot może się uczyć? Czy to dobrze, czy źle dla ludzi?

          Sztuczna inteligencja (SI) to systemy, które naśladują ludzką inteligencję podczas wykonywania zadań i mogą się interaktywnie poprawiać na postawie zbieranych informacji, wprowadzonych danych. Przykłady:

          • Chatboty posługują się sztuczną inteligencją, aby szybciej klasyfikować problemy klientów i udzielać trafniejszych odpowiedzi.
          •  Optymalizacja cen na podstawie zachowań i preferencji klientów
          • Zastosowanie funkcji rozpoznawania obrazu do analizy zdjęć rentgenowskich w diagnostyce nowotworowej

              film o robotach humanoidalnych w Japonii

          AI kojarzy się z funkcjonalnymi, humanoidalnymi robotami podbijającymi świat, lecz sztuczna inteligencja nie ma na celu zastąpienia ludzi (przynajmniej mamy taką nadzieję – są tacy naukowcy, którzy przed tym ostrzegają). AI ma istotnie zwiększyć ludzkie możliwości i efekty pracy.

          Gotową do użycia sztuczną inteligencją mogą być autonomiczne bazy danych, która same się naprawiają z wykorzystaniem funkcji samouczenia się, a także wstępnie zbudowane modele, które można zastosować do różnych zestawów danych w celu rozwiązania problemów, takich jak rozpoznawanie obrazu i analiza tekstu. SI może pomóc firmom skrócić czas od pomysłu do uzyskania korzyści, zwiększyć wydajność, obniżyć koszty i poprawić relacje z klientami. Robot uczy się na podstawie ogromnej ilości danych, które pobiera, poddaje analizie, czyli wyszukuje jakieś konkretne wg wzorca lub grupuje, aby je wykorzystać w określonym celu, np. jaki produkt jest najczęściej kupowany?

          Pamiętajmy o tym, że korzystając z Internetu, zawsze zostawiamy po sobie ślad, czego tam szukaliśmy. A urządzenia obliczeniowe już się zajmują tymi danymi, aby ktoś gdzieś mógł je wykorzystać dla swoich celów, np. zwiększenia sprzedaży.

          Czy widzimy jakieś zagrożenia dla ludzi wynikające z rozwoju technologii robotów? Jakie? (przykłady z filmów).

          Zadanie 4. Sterowanie postacią (aplikacje na platformie learningapps) lub robotem Dash i Myszą robotyczną.

          Żródła:

          ilustracje, filmy i tekst na podstawie informacji z Internetu (Wikipedia i różne inne strony internetowe).

        • Wróć do listy artykułów