• Projekt HISTORYCZNO-PLASTYCZNY

• 29.10.2020 19:18
      •  "Z miłości do wolności" - opis i konkursy
      • W dniach 13-16 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy toczyły się walki, które miały decydujący wpływ na wynik wojny polsko-bolszewickiej  Przeszły one do historii jako Bitwa Warszawska lub "Cud nad Wisłą" i już wtedy uznane zostały  za 18. przełomową bitwę
        w historii świata. Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę
        i zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. W tym roku minęło 100 lat od tych wydarzeń.

Nasza Szkoła włączyła się w działania rocznicowe poprzez opracowanie i wdrożenie projektu edukacyjnego  "Z miłości do wolności" - obchody 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej” w ramach programu „Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne” finansowanego przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy przy wsparciu Stowarzyszenia „CENTRUŚ”. Projekt koordynują nauczyciele: Agnieszka Kaczyńska i Agata Dachowska.

Realizację projektu zaczęliśmy 24 lutego 2020.  Niestety, ze względu na sytuację epidemiczną w kraju, musieliśmy zawiesić nasze projektowe działania. Wróciliśmy do nich 1 września 2020 roku, już w nowym roku szkolnym. Do 16 października projekt był realizowany stacjonarnie, natomiast po tym okresie przeszliśmy na działania online z naszymi uczniami. Projekt będziemy realizować do 15 grudnia 2020 roku.

Celem projektu jest włączenie społeczności szkolnej w obchody 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, upowszechnienie wiedzy historycznej oraz wzmacnianie poczucia dumy z bycia Polakiem.

Podjęte inicjatywy przybliżają kluczowe wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej i podkreślą znaczenie wolności, za którą nasi przodkowie oddawali życie. Przeprowadzamy działania mające wartość edukacyjną, patriotyczną i terapeutyczną.

Prowadzimy zajęcia otwarte  o kontekście historycznym Bitwy Warszawskiej, jej bohaterach oraz  o znaczeniu wolności w literaturze, historii i w życiu każdego człowieka.

Odbyły się już warsztaty artystyczne na logo promujące projekt. Uczniowie mogli wykonać przypinki z opracowanym logo. Były one formą promocji wiedzy o projekcie i wydarzeniach wojny polsko-bolszewickiej w społeczności szpitalnej.

Prowadzimy z naszymi uczniami w formie online warsztaty aktywności twórczej o tematyce historycznej na bazie escape game pt. "Z pamiętnika nauczycielki”.

Do końca października trwał międzyszkolny konkurs plastyczny i poetycki „Bój o wolność" dla uczniów warszawskich szkół szpitalnych. Nadesłane prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.

Przygotowaliśmy cykl innych, bardzo ciekawych wystaw  tematycznych, w tym wystawę pt. „Mozaika obrazkowa” nawiązującą do dzieła Jerzego Kossaka "Cud nad Wisłą". Wszystkie galerie można obejrzeć w szpitalu CZD oraz na stronie szkoły.

W dalszym ciągu zapraszamy uczniów do udziału w konkursie o tytuł "Mistrza wiedzy historycznej": Na uczniów czekają testy wiedzy, krzyżówki i łamigłówki o tematyce walk
        o wolność. Pytania konkursowe są zamieszczone na stronie internetowej. Prosimy o wysyłanie odpowiedzi wraz z karta zgłoszeniową na adres:

a.kaczynska@zss78.warszawa.pl

Na odpowiedzi czekamy do 20 listopada 2020 roku.

Nagroda gwarantowana!

Serdecznie zapraszamy do udziału w naszych inicjatywach!

Regulamin_konkursu_Mistrz_Wiedzy_Historycznej.pdf

Konkurs_Mistrz_Wiedzy_Historycznej-pytania.pdf

W ramach zajęć plastycznych powstają reprodukcje znanego artysty Jerzego Kossaka "Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska" namalowane ręką uczniów.

Łamigłówka na dobry początek

Uporządkuj podane wydarzenia z lat 1918-1921 w kolejności chronologicznej.

1. ofensywa wojsk bolszewickich na Warszawę
        2. odzyskanie przez Polskę niepodległości