• NASZE POCZĄTKI

• 20 sierpnia 1980 roku został podpisany dokument powołujący do życia Zespół Szkolno - Wychowawczy na terenie istniejącego od 1977 roku nowoczesnego szpitala "POMNIK - CENTRUM ZDROWIA DZIECKA".

• Oddziaływania Zespołu Szkolno - Wychowawczego uzupełniły kompleksową opiekę, jaką zapewniał chorym dzieciom z całej Polski (i nie tylko) personel medyczny szpitala.

• Strukturę Zespołu Szkolno - Wychowawczego od początku stanowiły trzy jednostki organizacyjne:
          1. Szkoła (podstawowa i średnia)
          2. Przedszkole
          3. Zespół Zajęć Pozalekcyjnych
        • Pierwszym dyrektorem Zespołu został pan mgr WIKTOR ELGASS, a zastępcą pani mgr MIROSŁAWA SOBOLEWSKA.

• Następnie wieloletnim dyrektorem była pani mgr MAGDALENA CHĘCIŃSKA, a wicedyrektorem pani mgr BARBARA IDZIKOWSKA oraz od 2006 roku drugim wicedyrektorem była pani mgr MARTA KOZŁOWSKA

• Aktualnie, od IX 2008 roku, dyrektorem jest pani mgr GRAŻYNA LIDIA MICHALCZUK

• W 1994 roku nastąpiła zmiana nazwy Zespołu Szkolno-Wychowawczego na Zespół Szkół Specjalnych w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka".

• 29 maja 1996 roku Zespół Szkół wybrał patrona. Została nim polska pisarka, inicjatorka budowy pomnika upamiętniającego męczeństwo dzieci i młodzieży w czasie drugiej wojny światowej - Ewa Szelburg - Zarembina.
          W rocznicę wyboru patrona Zespół Szkół uroczyście obchodzi swoje imieniny.

• Od maja 1996 roku pełna nazwa naszej placówki to:
          ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH Nr 78 im. EWY SZELBURG - ZAREMBINY W INSTYTUCIE "POMNIK - CENTRUM ZDROWIA DZIECKA"

• We wrześniu 1999 roku, zgodnie z reformą oświaty, powołano do życia Gimnazjum Nr 26 (aktualnie Nr 108).

• Od XI 2007 roku obejmujemy opieką dydaktyczną i wychowawczą pacjentów Kliniki Dermatologii w Międzyleskim Szpitalu.

• Nauczyciele i wychowawcy organizują młodym pacjentom naukę, opiekę i zabawę, wspomagając proces leczenia. W atmosferze ciepła i troski organizują dzieciom czas wolny, ułatwiają przystosowanie się do nowego otoczenia, zdobywanie wiedzy oraz rozwój zainteresowań.

• Zespół Szkół, poprzez wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, zapewnia różnorodną ofertę metod i form nauczania i wychowania:
          • zajęcia lekcyjne w szkole i przedszkolu
          • zajęcia wychowawcze w świetlicach w poszczególnych klinikach szpitala
          • zajęcia w pracowni komputerowej istniejącej od 1990 roku
          • zajęcia w pracowni muzykoterapii funkcjonującej od 1985 roku
          • zajęcia w pracowni adaptacji funkcjonalnej
          • prezentacja prac dzieci w galerii "Guma do Żucia", wystawy tematyczne oraz indywidualne. Galeria istnieje od 1992 roku
          • prezentacja prac dzieci w drugiej galerii "Tęczowe Okienko" istniejącej od 1996 roku.
          • ciekawe wycieczki
          • uroczystości w sali widowiskowej i na oddziałach
          • wizyty znanych osób