10 WRZEŚNIA NARODOWY DZIEŃ POLSKICH DZIECI WOJNY
- 08.09.2023 16:23
- 28 lipca 2023 Senat przyjął ustawę by w kalendarzu polskich świąt pojawił się nowy świąteczny dzień. Ustawa 4 sierpnia podpisał Prezydent.
Ustanowiono je, aby oddać hołd dzieciom zamordowanym i skrzywdzonym przez okupantów podczas II wojny światowej.
Zapisano w ustawie: "w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek".
Autorzy projektu ustawy w uzasadnieniu wyjaśniali, że data 10 września nawiązuje do przeprowadzonych w 1943 roku przez okupacyjne władze niemieckie masowych aresztowań dzieci w wielkopolskiej miejscowości Mosina.
Na przestrzeni lat II wojny światowej było wiele tragicznych wydarzeń skierowanych przeciwko dzieciom. Dzieci cierpiały nie tylko w wyniku działań wojennych, ale w wyniku celowych, skierowanych przeciwko dzieciom akcjom. Wśród nich utworzenie w Łodzi obozu dla dzieci czy w tym samym mieście, w getcie akcja Wielka Szpera. Znanym faktem z historii tych lat są wydarzenia określone nazwą Dzieci Zamojszczyzny, a także wiele innych.
Cierpiały same, cierpiały z rodzicami.
Także 10 września 2023 roku w Markowej na Podkarpaciu odbędzie się beatyfikacja dziewięcioosobowej rodziny Ulmów – Józefa i Wiktorii i siódemki ich dzieci zamordowanych w marcu 1944 roku za pomoc Żydom.
Już z najmłodszymi dziećmi warto rozmawiać o wojnie, chociaż to niezmiernie trudny temat. Rozmawiać, czytać z nadzieją, że kiedy dorosną zrobią wszystko by na świecie nie było zbrojnych konfliktów.
Przychodzą nam z pomocą książki przygotowane specjalnie dla dzieci. W świecie, gdy blisko nas, tuż za granicą dzieją się dramaty wojny, temat jest szczególnie aktualny.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły