• PROJEKT REALIZOWANY W PRZEDSZKOLU

• 14.03.2024 21:16

•
      • W roku szkolnym 2023/24 w Zespole Szkół Specjalnych nr 78 im. Ewy Szelburg-Zarembiny dzieci przystąpiły do realizacji   Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pt. „Gramy w Zielone”, organizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 34 im. Jasia i Małgosi w Katowicach.

Celem projektu jest zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami ochrony środowiska, budzenie wrażliwości na piękno przyrody, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko, promowanie wiedzy na temat selektywnej zbiórki odpadów oraz recyklingu.

Wrzesień 2023 - Maskotka projektu

Pierwszym zadaniem, które zostało zrealizowane we wrześniu było    stworzenie maskotek projektowych. Dzieci w twórczy sposób wykorzystały materiały pochodzące z recyklingu, a następnie nadały imiona stworzonym przez siebie maskotkom.

"Jesienny kącik przyrody" - wrzesień-październik 2023

Na przełomie września i października w ramach projektu „Gramy w zielone” dzieci przystąpiły do wykonania kolejnego zadania, którym było stworzenie kącika przyrody odpowiedniego do aktualnej pory roku.

Dla przedszkolaków jesień jest fascynującym czasem pełnym zachodzących zmian w otaczającej przyrodzie. Wykonanie "Jesiennego kącika przyrody" miało na celu przybliżenie dzieciom tajemnic kolorowej pory roku, zachęcenie ich do obserwacji i zrozumienia zachodzących zmian w środowisku oraz rozwijanie ich kreatywności.

Te barwne i ciekawe prace stanowią dekorację każdej ze świetlic oraz cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród najmłodszych.

„Dary przyrody w pracach plastycznych” - październik 2023

W październiku w ramach projektu “Gramy z zielone" dzieci przystąpiły do tworzenia ekologicznych prac plastycznych, z wykorzystaniem darów przyrody. Nasze przedszkolaki zostały zachęcone do okrywania otaczającego środowiska pop rzez wykorzystywanie naturalnych materiałów w swoich pracach plastyczno-technicznych.
        Tworzenie prac z wykorzystaniem darów przyrody miało na celu przybliżenie dzieciom piękna otaczającej nas natury oraz rozwijanie ich kreatywności. Z kolorowych liści, gałązek, kasztanów, żołędzi i innych skarbów  przyrody stworzono wyjątkowe prace.
        Nasze ekologiczne prace stanowią nie tylko piękną dekorację naszych świetlic, ale także przypominają nam, jak ważne jest szanowanie i dbanie o naszą planetę. Chcemy, aby dzieci rozumiały, że przyroda jest naszym największym skarbem, który trzeba chronić i doceniać.

„Kodeks małego ekologa” - listopad 2023

Wspólnie z najmłodszymi pacjentami naszej placówki ustaliliśmy zasady dbania o środowisko naturalne. Dzieci nie tylko poznały nowe pojęcia związane z ekologią, lecz również kształtowały pozytywne postawy wobec otaczającej je przyrody.

Celem realizowanych zadań było kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci oraz rozwijanie ich       postaw proekologicznych.

Zimowy kącik przyrodniczy - grudzień 2023

W grudniu, w ramach projektu „Gramy w zielone”, dzieci podjęły się kolejnego zadania polegającego na stworzeniu zimowego kącika przyrodniczego.

Dla przedszkolaków zima to magiczny czas, pełen uroku i białego piękna. Realizacja "Zimowego zakątka przyrodniczego" miała na celu wprowadzenie dzieci w zimowy nastrój, rozwijanie ich zdolności obserwacyjnych i kreatywności, a także inspirację do odkrywania uroku zimowych dni.

Pomysłowe prace stały się integralną częścią wystroju Naszych świetlic, ciesząc się dużym zainteresowaniem najmłodszych uczestników projektu.

„Eko-choinka" - grudzień 2023

W ramach zajęć w przedszkolu "Eko-choinka" dzieci tworzyły ekologiczne ozdoby choinkowe z materiałów wtórnych, takich jak: filc, patyczki po lodach, łupiny po orzechach, wata, guziki, tektura. Celem zajęć było nie tylko rozwijanie zdolności manualnych i kreatywności, ale także promowanie świadomości ekologicznej.

Poprzez ponowne wykorzystanie materiałów, dzieci uczyły się, jak dbać o środowisko i redukować ilość odpadów. Nauczycielki podkreślały jak ważne jest odpowiednie korzystanie z zasobów naturalnych. Zajęcia dostarczyły wiele radości z własnoręcznie wykonanych ozdób oraz kształtowały proekologiczne postawy już od najmłodszych lat, ucząc dzieci troski o planetę.

EKO-TORBA Styczeń 2024

W styczniu, w ramach projektu „Gramy w zielone”, przedszkolaki podjęły się fascynującego zadania polegającego na stworzeniu “Eko-toreb na zakupy”.

Dla uczestników projektu dbałość o środowisko to priorytet. Realizacja "Eko-toreb" miała na celu wprowadzenie dzieci w tematykę ekologii, rozwijania konieczności dbania o środowisko naturalne poprzez zmniejszanie użycia jednorazowych opakowań plastikowych, a także kreatywności.

Twórcze prace dzieci stały się nieodłączną częścią wystroju szkolnych świetlic, ciesząc się dużym zainteresowaniem.

Ta inicjatywa, nie tylko promuje proekologiczne podejście, ale także angażuje młode pokolenie w działania na rzecz zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju naszej planety.

Gramy_w_zielone.pdf

EKO LALKI.  Pokaz mody - przedszkolaki dbają o planetę!   Luty 2024

W ramach projektu "Gramy w zielone", nasze przedszkolaki wzięły udział w fascynującym wyzwaniu - stworzeniu "Eko-lalek. Pokaz mody”.

Głównym celem wykonania "Eko-lalek" było wprowadzenie dzieci w tematykę ekologii i recyklingu w praktyce. Przedszkolaki, tworząc swoje lalki, wykorzystały materiały ekologiczne i pochodzące z recyklingu, które otrzymały nowe życie, stając się częścią wyjątkowych kreacji.

Pokaz mody "Eko-lalki" był nie tylko prezentacją kreatywnych prac dzieci, ale także ważnym wydarzeniem edukacyjnym.

Eko_-_lalki1.pdf      Eko_-_lalki2.pdf