• AKCJA ŻONKILE

• 29.04.2024 15:25
      • Pamiętamy i pomgamy pamiętać. Kolejny raz braliśmy udział w Akcji Żonkile, wydarzeniu, które upamiętania powstanie w getcie warszawskim.
      • 19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim młodzi ludzie postanowili wykrzyczeć swój sprzeciw przeciwku złu, które ich spotkało. Jak powtarzał Marek Edelman, jeden z przywódców powstania w getcie, który przeżył II wojnę światową i stał na straży pamięci o wydarzeniach tamtych lat "nie było żadnej nadziei (...) chodziło tylko o wybór sposobu umierania"

W ramach Akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum POLIN przeprowadzone zostały warsztaty na odziałach dla pacjentów - uczniów naszej szkoły. Powstały papierowe żonkile - kwiaty pamięci o powstaniu w getcie. Każdego roku Marek Edelman dostawał te piękne wiosenne kwiaty, a sam też składał je 19 kwietnia pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.