• Wiwat Maj, Trzeci Maj!

• 07.05.2023 21:11
      • Z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w poszczególnych zespołach lekcyjnych zostały przeprowadzone uroczyste zajęcia, które pomogły naszym uczniom zrozumieć wagę i znaczenie tego wydarzenia.
      • Jedno z takich zajęć odbyło się 27 kwietnia 2023 r. w Klinice Chirurgii i zostało przeprowadzone przez panie: Agnieszkę Kaczyńską, Izabelę Maciejewską i Magdalenę Piotrowską. Uczniowie poznali okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791r. oraz mieli okazję zastanowić się nad znaczeniem takich słów, jak: Ojczyzna i Patriotyzm.

Uchwalona przez Sejm Czteroletni (1788-1792) Konstytucja 3 Maja była próbą ratowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów po I rozbiorze (1772 r.). Zmieniała ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką i znosiła liberum veto.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawą zasadniczą. Obowiązywała zaledwie rok i upadła po przystąpieniu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej. Jednak pamięć o niej pomogła narodowi polskiemu zachować tożsamość w trudnych latach zaborów i okupacji.